Będzie to druga edycja nowej formuły festiwalu pn. „Kontrasty muzyczne – Europa i Azja”, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego. Założeniem projektu jest prezentacja kultury azjatyckiej na tle europejskiej muzyki dawnej. W br. wystąpi 12 zespołów, w tym 7 zagranicznych, a wśród nich artyści z Indii oraz Japonii. Odbędzie się 12 koncertów i wiele imprez towarzyszących, takich jak widowiska plenerowe, otwarte seminarium o muzyce orientalnej, jarmark historyczny i wystawy tematyczne. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ jest partnerem Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.
Twórcą i pomysłodawcą SFMD był dr Stanisław Gałoński, długoletni szef Capelli Cracoviensis. Po nim dyrektorem imprezy był Marcin Bornus-Szczyciński (kierownik grupy Bornus Consort z Warszaw), a następnie – dr Stanisław Welanyk (wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej i profesor sądeckiej Państwowej Szkoły Muzycznej). Od kilku lat kieruje nią dr Andrzej Citak (dyrygent chóru Scherzo, nauczyciel w PSM).
Przypomnijmy, że tegoroczny festiwal miał już swój prolog w naszej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.18 maja otwarta została ekspozycja „Podróż do Japonii”, przygotowana przez krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na wystawie zgromadzono mnóstwo eksponatów: wykonywane różnymi technikami obrazy, plakaty, fotografie, stare maski teatralne i naczynia, Jest też kilka – rzecz jasna – oryginalnych instrumentów muzycznych. Prezentacja miała na celu pokazanie odrębności kulturowej Japonii, jej odmienności od dziedzictwa innych krajów Azji, a tym bardziej – od europejskiego kręgu.
26 maja podczas ciekawych warsztatów w Galerii BWA SOKÓŁ (prowadząca Joanna Haba) pokazano ceremoniał parzenia japońskiej herbaty, można było podziwiać też m.in. tradycyjny japoński strój. 2 czerwca sądeczanie zapoznali się z origami, ze sztuką składania papieru, która rozwija wyobraź, uczy cierpliwości, koncentracji i dokładności (prowadząca Aleksandra Gorlich). 6 czerwca w Starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki SOKÓŁ Wioletta Baran zademonstrowało co to takiego jest ikebana, czyli japońska sztuka układania kwiatów.
Fot. PG
Fot. PG