Organizacją przyjazdu do Polski tej grupy zajmuje się Fundacja Freespirit z Gdańska. Jej prezeską i założycielką jest Krystyna Choszcz, która dedykowała ją swojej zmarłej w Afryce na malarię córce Kindze. Ta młoda podróżniczka niosła pomoc dzieciom na Czarnym Lądzie.
Kilka dni temu Krystyna Choszcz przysłała do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ list. „Witam serdecznie. Z pewnościa wszyscy u Was w wirze ostatnich przygotowań do Festiwalu. Ja wciąż Ghanie, a to dziś powinniśmy według planów być już nad chmurami w samolocie do Paryża. Los jednak ponownie nie okazał się przyjazny dla dzieci z Moree.
Moje myśli ze zdwojoną siłą lecą do Polski. W związku z tym też ten mail z pozdrowieniami. Załączam też zdjęcia z festiwalowym banerem. To nasz upominek z Ghany dla Was - MCK w Nowym Sączu. Wysłaliśmy go wczoraj do Was z listem od dzieci na ręce dyrektora Antoniego Malczaka. Litery zrobione z kawałków batików, pozostałości po szytych wcześniej kostiumach dla Zespołu. Wszystkie te batiki były wykonywane ręcznie, bo batik to ręcznie dekorowany materiał.
Może kiedyś będziemy mieli szanse zaprezentowania tej tradycyjnej techniki w Polce. Życzę powodzenia i wiele wspaniałych chwil podczas festiwalowych dni. Dziękuje za wszystkie przesłane dokumenty, za wysiłek i starania, by afrykańskie rytmy zabrzmiały w Polsce. Pozdrawiam słonecznie - Krystyna Choszcz.
P.S. Na zdjęciu: Mary Amisah, której ciepły wyrobiony paszport, gdzieś w urzędzie paszportowym zaginął i nie został nam jeszcze wydany."
****
WARTO WIEDZIEĆ
Freespirit Art Group to duma naszej Fundacji. Dzieci i młodzież wspierane przez fundację uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach i szerzą kulturę wśród lokalnej społeczności jak i niosą w świat poprzez udział w festiwalach, występy w centrach kultury czy hotelach. Marzymy o udziale w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Polsce. W obliczu ekspansji kultury zachodu ważne jest zachowanie lokalnej tradycji. Ekspresja tańców, koloryt tradycyjnych strojów to atrakcyjny i przyciągający turystów aspekt afrykańskiej kultury.
Utracone możliwości wyjazdu na festiwal do Polski i Francji stworzyły nowe szanse przed Zespołem. Planujemy udział w trzech dużych i ważnych festiwalach w Ghanie. 27 lipca w Panafest i 1 września w Fetu Afahye, na którym ma być obecny prezydent Ghany. Główne ceremonie odbędą się na placu Victoria w Cape Coast. I co najważniejsze będziemy też świadkami ważnej ceremonii w Moree. Po sześciu latach walki o władzę w Moree ma się odbyć na początku sierpnia zaprzysiężenie nowego króla. W związku z tym Moree powraca do organizowanego tu ostatni raz 11 lat temu festiwalu, kiedyś jednego z większych w tym regionie Ghany. Kilkudniowy festiwal ma się rozpocząć wielkimi porządkami w Moree. Już szkoły i mieszkańcy wycinają okoliczny busz, który jest siedliskiem ogromych ilości śmieci, komarów i sprzyja pojawianiu się niebezpiecznych węży.