Sądecki Festiwal Organowy, odbywa się w sezonie letnim, wzorem innych miast europejskich. Koncerty organizowane są wszędzie tam, gdzie istnieją odpowiednie warunki, a w szczególności dobrej jakości instrument, na którym można wykonywać koncertową muzykę organową. Sądzę, że organizowane przez nas po raz jedenasty wydarzenie, a zatem mające już swą historię i tradycję, bardzo wzbogaca letni sezon koncertowy w Nowym Sączu. Stanowi ono bowiem kontrpropozycję w stosunku do licznych imprez z zakresu muzyki rozrywkowej. Cieszy nas, że wybitni reprezentanci sztuki organowej przyjeżdżają chętnie do Nowego Sącza, że podoba im się atmosfera panująca na koncertach, niezwykłe ciepło bijące od sądeckiej publiczności, czego dowodem są niemilknące oklaski. Piękno muzyki organowej, jej mistyczne wręcz brzmienie, przenosi nas w inne światy, sprawiając, że postrzegamy muzykę podobnie jak Ludwik Jerzy Kern: może po prostu jest niebem, z nutami zamiast gwiazd?- mówi Liliana Olech kierownik Działu Sztuki Profesjonalnej MCK SOKÓŁ.
Osobę znanego muzyka i kompozytora profesjonalnie i barwnie przedstawiła zebranej publiczności red. Anna Wożniakowska. Szilveszter Rostetter- współczesny węgierski organista i kompozytor. Jest organistą i dyrygentem kościoła Św. Małgorzaty z rodu Arpada w Veszprém na Węgrzech. W latach 1975-1985 studiował na Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Nagrał płytę CD zadedykowaną dla Jana Pawła II, na której znalazły się także utwory związane z Krakowem. Ogromnie zaangażowany jest w rozwój współpracy i przyjaźni polsko-węgierskiej, jest popularyzatorem polskiej muzyki na Węgrzech. W 2005 r. razem z ks. Proboszczem Leszkiem Kryzą założył chór polonijny pod wezwaniem św. Kingi przy Kościele Polskim w Budapeszcie. W 2007 r. wraz z Moniką Surán nagrał płytę w tym kościele pod tytułem Muzyka na waltornię. W 2010 r. wydano płytę także chóru św. Kingi. Koncertuje w wielu miastach europejskich i poza oceanem. Na rocznicę 200-lecia urodzin F. Liszta wydał wszystkie utwory organowe wielkiego kompozytora na 4 płytach.
Zgromadzeni w bazylice św. Małgorzaty z zachwytem wysłuchali ponadczasowe, dynamiczne i ciekawe mistrzowskie utwory. Zachwycała bogata melodyka. W znanych motywach klasycznych „przebijała się” nowoczesna aranżacja przy pełnym charakterystycznym brzmieniu organowym.
Zróżnicowana stylistycznie muzyka jest dużym atutem kompozytora. Bez cienia wątpliwości słuchacze byli usatysfakcjonowani „wycieczką” do muzycznych źródeł, świeżością, energią, i powerem utworów Tibora Pikéthy’ego ("Improwizacje na temat węgierskiego hymnu narodowego"), Antala Zimmermanna ("Fuga super Alleluia paschale"), Ferenca Liszta ("Volkslied von Weimar"), Szilvesztera Rostettera ("Passacaglia alla Pasqua") oraz Gezy Perenyi’ego ("Alleluja").
(MT)