Wykład inauguracyjny jak co roku wygłosił Włodzimierz Jasiński – aktor Teatru STU oraz Teatru Groteska, reżyser, pedagog. Nietrudno zauważyć, że warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.
- Jako młode osoby najczęściej jeszcze poszukujemy swojej drogi w życiu. Akademia Słowa daje nam kolejną ciekawą możliwość - zapewnia Diana Bomba z Liceum im. Jana Kochanowskiego w Muszynie.
- Bardzo interesuję się teatrem. Tutaj Spotykamy się z autorytetami, świetnymi aktorami, którzy chcą nas uczyć i uczyć umieją. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tych zajęciach - dodaje Samanta Zwolennik z I LO im. Jana Długosza Nowy Sącz.
Krystyna Mroczkowska podkreśla: – Akademia Słowa jest cyklem zajęć warsztatowych dla recytatorów i instruktorów teatralnych, adresowanym głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W 2005 r. MCK SOKÓŁ otrzymał ogólnopolską nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziele edukacji teatralnej. W pierwszej kolejności projekt został pomyślany jako przygotowanie do konkursu recytatorskiego, chociaż młodzież oczywiście nie musi brać w nim udziału. Naszym zamiarem było stworzenie środowiska recytatorskiego i pomoc dla instruktorów. Cykl zaczyna się od podstaw emisji głosu. Następnie młodzi recytatorzy uczą się: podstaw dykcji, interpretacji tekstu, pracy nad tekstem, teorii i interpretacji wiersza oraz konkretnych utworów. Całość kończą zajęcia z autoprezentacji, które uczą, jak poprzez tekst zaprezentować siebie. Młodzież nie tylko udoskonala sztukę recytatorską, ale też wzajemnie się poznaje.
Włodzimierz Jasiński komentuje: - Od bardzo dawna pracuję jako instruktor teatralny. Najpierw sam brałem udział w warsztatach w Teatrze STU, jako uczestnik, a później jako prowadzący. Jestem ciągle związany z ruchem amatorskim. Młodzi bardzo chętnie biorą udział w zajęciach. Są otwarci. Sami przedstawiają swoje propozycje i pomysły. Są bardzo aktywni. Cieszy mnie, że później zdobywają wiele nagród i wyróżnień w konkursach recytatorskich. Są siebie świadomi. Wiedzą, co chcą przekazać. Akademia jest formą nauki teatru.
Zajęcia są prowadzone przez znanych krakowskich aktorów, reżyserów i wykładowców szkół teatralnych min.: prof. Ziutę Zającówną, prof. Monikę Rasiewicz, Grzegorza Jurasa i Sławomir Rokitę. Spotkania odbywać się będą od września br. do marca 2013 r. Wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział w zajęciach.
****
Przekaz słowa, aby zainteresował słuchacza i był zapamiętany, musi mieć odpowiednią formę artystyczną, czyli odpowiednią modulacje głosem. Słowa nadają kształt temu, co widzimy i słyszymy. Myśl ściśle jest związana z językiem. Czuwanie nad tym, jak mówimy, dodaje urody formie i doskonali treść. Jest jeszcze jedna korzyść z umiejętnego posługiwania się słowem- czym skorupka za młodu nasiąknie, tym… precyzyjniej będzie dobierać słowo.
(MT)