„Otwarcie zamknięcia” festiwalu rozpoczęto emisją filmu „Jesienne igraszki”, powstałego podczas warsztatów animacji filmowej prowadzonych przez Eugeniusza Gordziejuka, Wiesława Ziębę oraz Fabiana Cygerta ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Brawa najmłodszych były najlepszą nagrodą dla głównych twórców filmu: młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza oraz Akademickiego Liceum im. B. Chrobrego w Nowym Sączu.
Młodzi kinomani od poniedziałku licznie brali udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów: warsztatach plastycznych FILMOWO–KOMIKSOWO, otwarciu wystawy KLATKA PO KLATCE, warsztatach fotograficznych ABC FOTOGRAFII- ŚWIATŁO RYSUJE OBRAZ oraz w wizycie na planie filmowym.
Impreza przygotowana została z myślą o dzieciach i młodzieży, którym przedstawiono wyjątkowe filmy wybrane ze względu na niebanalne i mądre historie oraz filmy nagrodzone na krajowych i międzynarodowych festiwalach.
Podczas festiwalu przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści obejrzeli 32 filmy. Jury w składzie: Adrian Franczak, Wiktoria Królikowska, Mikołaj Maślanka, Ewa Łukasiewicz, Ryszard Puławski, Katarzyna Gacek, Katarzyna Marczyk (przewodnicząca) przyznało wyróżnienie za „oryginalny pomysł, humor sytuacyjny oraz kreowanie barwnych i ciepłych postaci” filmowi MEGAPROSILLA z serii MAMI FATALE. Statuetką ZŁOTYCH KADRÓW dla najlepszego filmu krótkometrażowego uhonorowano film ZACZAROWANY FORTEPIAN „za poruszającą i wzruszającą muzykę, niespotykaną animację, przenoszącą widzów w świat wyobraźni”. Wyróżnienie dla filmu pełnometrażowego przyznano SEKRETOWI ELEONORY "za wyjątkowy i magiczny nastrój, skłaniający do refleksji na temat znaczenia baśni i książek w życiu dzieci”. Statuetkę ZŁOTYCH KADRÓW dla najlepszego filmu pełnometrażowego otrzymał film: FELIX, NET I NIKA ORAZ TEORETYCZNIE MOŻLIWA KATASTROFA „za dynamiczną, budująca napięcie akcję, oraz za przedstawienie znanych motywów w nowy, odkrywczy sposób”. Nagroda festiwalowej publiczność statuetka ZŁOTEJ STONOGI powędruje do duńskich twórców filmu KARLA I JONAS.
Tegoroczny festiwal dostarczył wiele emocji, niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Podczas finału mówiła o tym kierownik kina SOKÓŁ Diana Kamykowska-Gacek, dziękując wszystkim, którzy wspomogli to wydarzenie kulturalne. Najważniejsze wyrazy uznania przekazała dzieciom i młodzieży – czyli widzom. Frekwencja na seansach była znakomita, w czym spora zasługa nauczycieli i wychowawców z przedszkoli oraz szkół Nowego Sącza i Sądecczyzny. Główną organizatorką KinoJazdy była Marta Witek z MCK SOKÓŁ. Wsparli ją inni pracownicy naszej instytucji, a także Barbara i Aleksander Porzuckowie, grupa Kurdesz z I LO oraz przedstawiciele Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Nie zawiedli sponsorzy i patroni medialni. Dziękujemy.
Kolejna KinoJazda za rok. Już dziś zapraszamy…
(MT)