Wernisaż zgromadził wielu sądeczan, których przywitała dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ
Liliana Olech. Kuratorka wystawy
Ewa Rams przybliżyła dorobek młodej malarki. Wspomniała m.in. o tym, że jest autorką nowego wystroju ołtarzy w bocznych nawach kościoła św. Kazimierza.
Krzysztof Kuliś (długoletni dyrektor BWA
Pod Jagiełłą), oceniając prezentowane portrety Jana Pawła II, podkreślił, że ta dziedzina sztuki nie jest łatwa. Wymaga od artysty ogromnego skupienia. Jak ująć postać człowieka, żeby na obrazie nie było to jedynie wierne odwzorowanie, ale żeby jeszcze dodać coś od siebie, swoją wizję, swoje spojrzenie na tę osobę? Jak przedstawić kogoś tak znanego jak Jan Paweł II, żeby nie popaść w banał? To jest dopiero zadanie, któremu sprostała
Karolina Janczy. Jedne sztychy są wręcz naturalistyczne, inne – odchodzą od realizmu. Ważna jest też barwa, temperatura, tło każdego dzieła, klimat, nastrój. Krzysztof Kuliś dodał, że jemu szczególnie podobają się rysunki, one pokazują wprawność ręki artystki.
Wśród licznych gości wernisażu, dostrzegliśmy m.in. rodziców Karoliny:
Adama Janczego (znanego konserwatora sztuki) i
Małgorzatę Ligęzę-Janczy (cenioną dentystkę), proboszczów: sądeckiej parafii św. Kazimierza
ks. dr Jana Siedlarza i parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu
ks. Krzysztofa Wąchałę, przewodnicząca Rady Miasta
Bożenę Jawor i wiceprezydenta Nowego Sącza
Jerzego Gwiżdża, ludzi „z branży”: m.in.
Wacława Jagielskiego i Józefa Steca.
Dr Karolina Janczy w 2004 roku ukończyła Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, wystawiennictwem, scenografią oraz malarstwem. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych z zakresu sztuk projektowych jak i malarstwa. Od wielu lat specjalizuje się w portrecie i malarstwie sakralnym. Zrealizowała wiele projektów wnętrz sakralnych, publicznych oraz prywatnych. Pracuje głównie w technice olejnej, portretuje ujęcia indywidualne i zbiorowe. Obrazy Karoliny Janczy zdobią kościoły, kaplice, obiekty użyteczności publicznej jak i prywatne kolekcje w całej Europie.