Przypomnijmy, że wcześniej w MCK SOKÓŁ prezentowały się już dwie sądeckie gminy: Łącko (stolica Górali Łąckich) i Podegrodzie (centrum Lachów Sądeckich). Tym razem podczas wieczoru, który prowadziła – podobnie jak poprzednie - Małgorzata Broda, gościli u nas Krakowiacy z okolic Szczurowej, niedaleko Brzeska. O bogactwie tych okolic, o zasłużonych dla jej historii i współczesności osobach barwnie opowiadał wójt Marian Zalewski, który z dumą mówił też o osiągnięciach ostatnich dekad, o wielu inwestycjach, o szkołach, a nade wszystko o roli kultury, która zobowiązuje nas do szanowania tego co już było i troski o to, co przekażemy następnym pokoleniom. Wspomniał m.in. o wybitnym regionaliście Jędrzeju Cierniaku.
Bardzo interesująco o folklorze Ziemi Szczurowskiej opowiadał Benedykt Kafel, znany etnograf z MCK SOKÓŁ, juror większość organizowanych w Małopolsce konkursów i przeglądów poświęconych kulturze ludowej. O sobie i o swojej fascynacji tym regionem opowiadali Witalina i Michał Pastuchowie, którzy ojczyznę mają na Ukrainie, ale w okolicach Szczurowej znaleźli swoje miejsce na ziemi. Tu pracują, prowadzą Szkołę Muzykowania Ludowego, realizują to co kochają, pracują z młodzieżą, uczą m.in. gry na heligonkach. Są też autorami publikacji „Pieśni ludu krakowskiego - Krakowiacy Wschodni”. Dodajmy, że honorowym gościem wieczoru był ks. dr Jan Piotrowski. Proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu pochodzi ze Szczurowej i z rodzinną miejscowością utrzymuje bliskie kontakty.
Podczas wieczoru przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, w asyście starosty brzeskiego Andrzeja Potępy i dyrektora MCK SOKÓŁ Antoniego Malczaka, wręczył odznaczenia Zasłużony dla Kultury Witalinie i Michałowi Pastuchom oraz zespołowi Pojawianie z Pojawia (odebrała opiekunka Maria Cierniak). Antoni Malczak ofiarował odznaczonym oraz wójtowi Marianowi Zalewskiemu okazałe dyplomy z pawim piórem.
W trakcie spotkania usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w akcji: Szkółkę Muzykowania Ludowego Pastuszkowe Granie ze Szczurowej, Kapelę Pastuszkowe Granie, Zespół Pieśni i Tańca Pojawianie z Pojawia oraz Zespół Regionalny Scurosko Magierecka. Występom towarzyszyła wystawa heligonek i strojów krakowskich. Na koniec zaś wszystkim wybornie smakowały potrawy regionalne przygotowane przez panie z KGW.
Fot. PG