To była wzruszająca uroczystość. Michalina Wojtas, długoletnia szefowa i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Lachy, związana także z Sądeczanami i innymi zespołami ludowymi, jurorka licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych, wykładowczyni m.in. naszego Studium Folklorystycznego, otrzymała Medal Gloria Artis. Dekoracji dokonali: Dorota Ząbkowska - główny specjalista w Departamencie Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Leszek Zegzda - przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego. Z wnioskiem wystąpiło Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Dyrektorzy Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus jako pierwsi pospieszyli z gratulacjami. Z dobrym słowem (i to napisanym wierszem) przybyli Anna Kuchta i Andrzej Dziedzina (w imieniu absolwentów I i II Studium Folklorystycznego, których kierownikiem była Michalina Wojtas). Serdeczne życzenia przekazali prezesi Towarzystwa Przyjaciół Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lachy Zuzanna Poręba i Józef Kaczwiński, a wtórowała im hucznie kapela. Cała sala odśpiewała chóralnie „Sto lat”…
Podczas tego wieczoru, prowadzonego przez Małgorzatę Brodę, 37 studentów III Studium Folklorystycznego, które odbywało się w latach 2011-13, otrzymało dyplomy. Wręczyli je: Aleksandra Szurmiak-Bogucka, Dorota Ząbkowska, Antoni Malczak i Leszek Zegzda. Mogliśmy obejrzeć trzy dyplomowe programy przygotowane przez absolwentów SF. Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju zaprezentował „Piwnicańskie Kolendówanie” (dzieło Dariusza Rzeźnika). Dziecięcy Zespół Regionalny Pnioki z Sadku-Kostrzy przedstawił widowisko pt. „Jak się w krzokach Maciejowi pcoły roiły” (reżyser Mateusz Frys z Jodłownika). Zespół Regionalny Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej pokazał spektakl pt. „Boś się jesce nie wydała” (autorka - Dorota Bodzioch z Porąbki Uszewskiej).
Absolwenci III Studium serdecznie podziękowali dyrekcji MCK SOKÓŁ, opiekunom z ramienia naszej instytucji (Marcie Smólczyńskiej i Aleksandrowi Smadze) oraz wszystkim wykładowcom. Przygotowali też niespodziankę – wspaniały lachowski koncert we własnym wykonaniu. Ich nieco starsze koleżanki i koledzy z dwóch wcześniejszych roczników wręczyli im piękne upominki, życząc wszelkiej pomyślności w pracy na rzecz pielęgnowania tradycji i folkloru ich „małych ojczyzn”.
Fot. PG