Stroje – dawne ubiory odświętne, stanowią jeden z lepszych przykładów różnorodności kulturowej Małopolski. Kiedyś stanowiły wizytówkę, która bardzo dokładnie określała status społeczny i materialny oraz przynależność do danej grupy – wsi, parafii. Spełniały nie tylko funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi, ale podkreślały rolę i znaczenie każdego kto je nosił, zarówno na co dzień jak i od święta - w trakcie obrzędów. Z czasem ich funkcja się zmieniła…
Te sprzed prawie 100 lat stanowią obecnie ozdobę niejednej kolekcji etnograficznej oraz cenne pamiątki rodzinne, są również cennym źródłem, z którego można zaczerpnąć.
Zaczerpnąć ze źródła, by przypomnieć…
Zaczerpnąć, by ocalić od zapomnienia…
Zaczerpnąć, by zainspirować do działania…
Współcześnie ubiór regionalny na ogół już nie spełnia swoich pierwotnych funkcji. Staje sie jedną z form zamanifestowania swojego przywiązania do miejsca, z którego pochodzimy, z którym się identyfikujemy.
Czerpiący ze źródła nie zawsze odchodzą od niego daleko, nie zawsze tylko przetwarzają i czerpią z niego inspiracje. Są też tacy, którzy chcą poznać, zachować i przekazać dla przyszłych pokoleń...
Na wystawie zestawione są zdjęcia wykonane na początku XX oraz XXI wieku. Dzięki technikom cyfrowym ich wygląd został ujednolicony.
Popatrzmy jak głęboko współcześni sięgają do źródła… Czy odeszli daleko?
Zdjęcia pochodziły ze zbiorów:
- Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu,
- Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu,
- Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach,
- Bukowiańskiego Centrum Kultury DOM LUDOWY.