Wernisaż zgromadził wielu widzów, wśród których przeważały dzieci z sądeckich przedszkoli. Licznie przybyli znawcy i miłośnicy folkloru, kierownicy polskich zespołów, które wezmą udział w tegorocznym Festiwalu Święto Dzieci Gór. O założeniach tej prezentacji mówili m.in.: kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Zbigniew Micherdziński oraz dyrektorzy MCK SOKÓŁ: Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus. Przygrywała kapela zespołu Piecuchy z Nawojowej.
Fot. Piotr Droździk
W zabawce, jak w każdym przejawie twórczości,
odzwierciedla się charakter narodu,
jego fantazja, poczucie piękna i ładu,
jego umiłowania i tradycje.
Tadeusz Seweryn, Polskie zabawki ludowe, Warszawa 1960
Zabawka i zabawa nieodzownie kojarzy się z okresem dzieciństwa. Współcześnie do zabawy służą zdalnie sterowane, interaktywne, elektryczne cuda techniki. A czym niegdyś bawiły się dzieci? Jak wyglądały zabawki w dawnej wsi? Drewniane koniki, słomiane lalki, szmaciane piłki to te najprostsze w formie. Inne to mechaniczne karuzelki, klepoki, wózki, drewniane kołatki, gliniane gwizdki... Ale ludowe zabawki to nie tylko przedmioty specjalnie do tego celu wykonane. Sto, dwieście lat temu z powodzeniem zabawką stawał się piasek, glina, kamyk czy patyk. Zabawą był ruch, taniec i śpiew. Świat dziecięcej wyobraźni nie ma bowiem granic.
Zapraszamy na wystawę tradycyjnej zabawki ludowej, prezentującej zbiory Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, będące efektem kilkunastu edycji Międzynarodowego Konkursu na Zabawkę Tradycyjną. Prezentowane na niej małe dzieła sztuki opatrzone zostały fotografiami tradycyjnych zabaw, w wykonaniu dziecięcych zespołów regionalnych (autorzy zdjęć: Marek Bieszczad, Jan Ciepliński, Piotr Gryźlak, Marek Harbaczewski i Wiesław Żygłowicz). Kuratorem wystawy jest Marta Smólczyńska. Z tej okazji wydany został też barwny folder, przygotowany graficznie przez Lucynę Witkowską.
Wystawę w Galerii SOKÓŁ można podziwiać do 13 sierpnia br.