Na wystawie nie zabrakło zdjęć z takich produkcji jak: AKADEMIA PANA KLEKSA, PODRÓŻE PANA KLEKSA, W PUSTYNI I W PUSZCZY, WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA czy COLARGOL NA DZIKIM ZACHODZIE. Całość ekspozycji dopełniały projektory, kamery filmowe i aparaty fotograficzne.
Wszystkie fotosy wykonane zostały na czarno-białym papierze fotograficznym.
„..Część z nich stworzono dla rodzimych kin, a niektóre z nich przeznaczano na eksport. W czasach swojej świetności (obok plakatów) były reklamą filmów, które wchodziły bądź miały dopiero wejść do kin. Fotosy, na których pojawiały się sceny ze znanymi aktorami lub postaciami z animacji były magnesem zachęcającym do obejrzenia danego tytułu.
Te swego rodzaju zdjęcia nie były wykonywane z negatywu naświetlonej taśmy filmowej, lecz robione przy użyciu aparatu fotograficznego przez specjalnie zatrudnioną osobę, którą był „fotograf-fotosista”. Dawniej, ze względu na głośną pracę aparatu, fotosista robił zdjęcia po skończonym ujęciu. Jeszcze raz ustawiał aktorów lub lalki (jeśli była to animacja) w odpowiednim oświetleniu.
Dziś, wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej, fotosista pracuje najczęściej równolegle z operatorem, uważając by nie zakłócić toku realizacji filmu. Papierowe fotosy zostały zastąpione przez te w wersji cyfrowej, które przeważnie można oglądać na stronach internetowych. Jednakże kadry tych papierowych, starych fotosów zawierają w sobie niepowtarzalny urok, wspomnienia i dużo filmowej magii, o czym będą się mogli Państwo przekonać, przychodząc na wystawę…”
Jacek Gonciarz
Wystawa czynna w dniach 22 września - 12 października 2017.
Galeria Sztuki SOKÓŁ
ul. Długosza 3, Nowy Sącz